ESTA

ESTA (Europejski System Jakości Zaprawiania Nasion - European Seed Treatment Assurance) jest normą opracowaną przez Europejskie Stowarzyszenie Nasienne (ESA).

System ESTA ma zapewniać jakość zaprawiania nasion i nasion zaprawianych, a także ich zgodność z obowiązującym prawem oraz wymaganiami branżowymi. System wspiera również zrównoważoną produkcję żywności, pasz i włókien, zapewniając bezpieczeństwo plonów poprzez kontrolę zaprawiania nasion. Ziarna zaprawiane są w precyzyjny sposób jak najmniejszą ilością środków ochrony roślin, co minimalizuje wpływ działalności rolnej na środowisko przy jednoczesnym utrzymaniu maksymalnej skuteczności danego środka.

Rozwój i udoskonalanie funkcjonowania zasad ESTA mają pomóc firmom nasiennym i rolnikom sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nimi wymagająca ochrona roślin. Celem systemu ESTA jest stworzenie najlepszych warunków do rozwoju przemysłu nasiennego i zapewnienie wysokiej jakości materiału siewnego oraz nowych, ulepszonych odmian.

Certyfikat ESTA obejmuje wszystkie etapy zaprawiania od przyjęcia surowca do wydania zaprawionego materiału. Każdy etap powinien podlegać właściwemu zarządzaniu, aby móc zagwarantować odpowiednią jakość i bezpieczeństwo zaprawianych nasion. Certyfikat ESTA przyznawany jest dla poszczególnych gatunków oraz dla poszczególnych lokalizacji zaprawianych nasion. Obejmuje on zakłady czyszczące, zaprawiające, dostarczające, pakujące lub przepakowujące materiał siewny.

Wymagania ESTA obejmują 28 kryteriów określonych w liście kontrolnej i pozostają w zgodności z aktualnie obowiązującymi wymaganiami Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa oraz stosowanych metod zaprawiania. 

Certyfikacja systemu jest dobrowolna, a coroczne audyty przeprowadzane są przez niezależne jednostki certyfikujące upoważnione w tym zakresie przez Państwową Izbę Nasienną, która jest wyłącznym Agentem odpowiedzialnym za wdrożenie i zarządzanie systemem ESTA na terytorium RP.

QA Solutions Sp. z o.o. jest pierwszą w Polsce Jednostką Certyfikującą, która przeprowadziła proces certyfikacji i wydała certyfikat ESTA  w maju 2015.

 

Korzyści wynikające z certyfikacji ESTA to przede wszystkim:

• ograniczenie negatywnego wpływu środków chemicznych na środowisko,

• działanie zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin,

• zwiększenie możliwości sprzedaży materiału siewnego.

 

Wymagania systemu ESTA oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie esta.euroseeds.eu oraz pin.org.pl

QA Solutions - Aktualności

IFS Food wersja 8

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, IFS opublikował w kwietniu 8 wersję standardu IFS Food.

Data: 2023-04-24 Czytaj więcej

FSSC 22000 wersja 6

31 marca 2023 roku Fundacja FSSC opublikowała nową, 6 wersję standardu FSSC 22000.

Data: 2023-04-12 Czytaj więcej

Polityka prywatności Czytaj więcej

Klauzula informacyjna

Zmiany dotyczące przetwarzania danych osobowych, zgodnie z nowo obowiązującym Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679.

Czytaj więcej