ESTA

  • Informacje ogólne
  • Korzyści

System ESTA ma zapewnić jakość na całym etapie produkcji, od dostawy nasion do zakładu aż po ich dystrybucję. Certyfikowane firmy nasienne na każdym kroku muszą zapewnić jakość i bezpieczeństwo procesu zaprawiania i zaprawionych nasion, bezpieczeństwo pracowników i ochronę środowiska. Jednym z kluczowych elementów systemu jest obowiązkowe badanie zawartości pyłu w zaprawionych nasionach wykonywane testem Heubach’a. Firmy nasienne ubiegające się o licencję ESTA są audytowane przez jednostki certyfikujące według wymagań standardu, jednakowego dla całej Europy. Pozytywny wynik audytu pozwala na uzyskanie przez firmy nasienne certyfikacji zgodnej ze standardem ESTA i otrzymanie licencji na posługiwanie się logo ESTA na certyfikowanych produktach, jako gwarancji bezpieczeństwa i jakości zaprawionych nasion.

W Polsce za wdrożenie i funkcjonowanie systemu ESTA odpowiada Polska Izba Nasienna (PIN). 

Firma nasienna po przeprowadzonym audycie musi skontaktować się z PIN w ciągu 4 tygodni, aby podpisać umowę licencyjną na sprzedaż certyfikowanych w systemie ESTA nasion.


Więcej informacji o systemie ESTA znajdziesz na oficjalnej stronie ESA oraz Polskiej Izby Nasiennej.


Dla kogo jest certyfikacja ESTA? -

Do certyfikacji mogą zgłosić się firmy, które zajmują się zaprawianiem nasion, dla których opublikowane są wartości progowe dla pyłu w nasionach.

Jak wygląda proces certyfikacji? +
Ile kosztuje certyfikacja? +
Jak długo ważny jest certyfikat? +
Gdzie można sprawdzić ważność certyfikatu? +

Korzyści z uzyskania certyfikatu ESTA:

  • Zabezpieczenie asortymentu zapraw nasiennych na przyszłość.
  • Profesjonalna aplikacja w zakładach nasiennych pozwala na zatwierdzanie nowych substancji aktywnych oraz daje gwarancję, że będą one zastosowane prawidłowo.
  • Stosowanie nasion z logo ESTA zapobiega wprowadzaniu regulacji ograniczających stosowanie środków ochrony roślin.
  • ESTA wspiera stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin oraz ogranicza negatywny wpływ środków chemicznych na środowisko.
  • Stosowanie zapraw jest najbezpieczniejszym dla środowiska zabiegiem ochrony roślin.
  • Mała dawka aplikowanej zaprawy wyłącznie na nasiona ogranicza późniejsze stosowanie kosztownych oprysków w trakcie procesu wegetacji.

Pobierz pliki